Loading

Тенденции в развитието на Термопомпените инсталации ATW (air-to-water)

19.10.2009

Има два основни вида отоплителни помпи: геотермални и аеротермални. Геотермалните включват видовете земя-вода и вода–вода отоплителни помпи. Аеротермалните видове включват типовете въздух-въздух и въздух-вода (ATW) отоплителни помпи. Най-често срещаният вид е въздух-въздух отоплителна помпа, която представлява приблизително 75% от климатиците, монтирани в целия свят.

През последните години, японските производители представят жилищните ATW (air-to-water) отоплителни помпи в Европа.

Оригиналната ATW отоплителна помпа се състои от външна отоплителна помпа и вътрешен “хидро” модул. Разработват се и нови системи-моноблок, които съдържат и двете части във външния модул. Ето защо всички основни хидравлични компоненти, необходими за отоплителната система – циркулационна помпа, разширителен съд, резервен нагревател и вграден контролер – са разположени в един шкаф. По този начин инсталацията се олекотява, без да се пренебрегват предимствата на оригиналната система. Тъй като целият охладителен кръг е във външния модул, никакви хладилни тръби не е необходимо да бъдат инсталирани, а са необходими само тръби за вода. Това позволява новите системи да бъдат инсталирани от специалисти по отопление. Времето за инсталиране е значително намалено, а разходите за инсталацията са като цяло редуцирани.

ATW отоплителните помпи могат да бъдат използвани за затопляне на битова вода, така както и да осигуряват отопление в жилищни сгради. Някои ATW помпи също така могат да осигурят охлаждане, чрез обръщане на хладилния поток.
В повечето европейски страни отоплението на жилищата и на битовата вода традиционно се осигуряват от котли. Ако те могат да бъдат заменени от системи с отоплителни помпи, ще бъде постигнато съществено намаляване на CO2, или намаляване на емисиите парникови газове, което ще допринесе за една по-чиста околна среда. Ето защо се увеличава популярността на външните отоплителни помпени модули, които заменят котлите, използвайки съществуващата етажна отоплителна система.

Поглед върху европейския отоплителен пазар разкрива структурна реформа. В следствие повишаващите се цени на петрола и газа, както и промяната на законодателството, делът на възобновяемите и енргийно-ефективните отоплителни източници бързо се увеличава. Подкрепяните от правителствата в повечето страни от европейския съюз соларни панели и отоплителни помпи (ATW) бързо увеличават своите привърженици. Според последните проучвания около шест милиона отоплителни помпи са инсталирани в Европа за отопление на жилища. В Европа в момента има инсталирани повече от 60 милиона котли, което потенциалният растеж на пазара за ATW отоплителни помпи е много голям.

(0)